Fogszabályozó kezelésre elsősorban esztétikai okok miatt kerül sor, azonban az egészséges és ép fogak megőrzése érdekében is javasolt a fogszabályozás. A fogszabályozás célja, hogy a helytelenül álló, rendellenes helyzetű fogakat, valamint az aránytalan, esetleg nem megfelelő méretű állcsontot szabályozza, helyreállítsa.
A fogszabályozáshoz különböző típusú fogszabályozó készülékek és különféle módszerek is rendelkezésre állnak.
Rögzített fogszabályzó
A rögzített fogszabályozó készülékek a fogakra nyomó-, illetve húzóerőt gyakorolnak, melynek hatására a fogak a megfelelő irányba mozdulnak. Az eljárás során a fogak csontszerkezete átépül és az új helyükön rögzülnek. A kezelés időigényes folyamat, hiszen a fogakat fokozatosan és kíméletesen mozgatja, átlagos időtartama 2 év.
A rögzített fogszabályozó 4 elemből áll össze, s ezek összehangoltan dolgoznak a fogszabályozás során.
- Gyűrűk: a nagyőrlő fogakra szokták rögzíteni, a húzóerő fix pontját képezik
- Ívek: a zárakat kötik össze, feladatuk a fogszabályzó által kifejtett erő biztosítása
- Zárak: rögzítik a fogszabályzó készülék ívét, a fogakra közvetítik a készülék erejét
- Ligatúrák: rugalmas gumigyűrűk, a fogszabályzó ívét rögzítik a zárakba
- Szalagok és rugók: csak esetenként alkalmazzák, segítségükkel a készülék erejét fokozzák
Rögzített fogszabályzó fajtái
- Rozsdamentes acél fogszabályzó
A hagyományos fogszabályzó készülékek rozsdamentes acélból szoktak készülni. Előnye, hogy rendkívül hatékony és költségkímélő. Különböző színű gumigyűrűk választhatók hozzá, amely elsősorban a gyerekek számára lehet izgalmas. Hátránya, hogy a kezelési idő általában hosszabb, valamint gyakrabban kell aktiválni.
Gyakori típusa az önligírozó fogszabályozó, mely esetben nem használnak kötéseket, az ív fut keresztül a zárakon. Emiatt ritkábban kell aktiválni, a kezelési idő is csökken. - Porcelán fogszabályzó
Előnye, hogy áttetsző, jól igazodik a fog színéhez. Azonban költségesebb, mint a hagyományos fém fogszabályzó, valamint eltávolítása is időigényesebb. - Zafír fogszabályzó
Nagy előnye, hogy szinte láthatatlan, illetve elszíneződési esélye is rendkívül alacsony. Hátránya ugyanaz, mint a porcelán fogszabályzó esetében, hiszen ez az eljárás is jóval költségesebb, s szintén időigényes az eltávolítása. - Láthatatlan fogszabályozó
A láthatatlan fogszabályzót a fogak belső részére rögzítik, így alig észrevehető. Működése a hagyományos fogszabályozó készülék működésével megegyező, csupán esztétikai szempontból különbözik tőle. Hátránya, hogy tisztítása körülményesebb, valamint megszokása is időigényesebb lehet.
Kivehető fogszabályozók
A kivehető fogszabályzókat leggyakrabban gyermekkorban alkalmazzák, amikor még tej- és maradandó fogak egyaránt vannak a szájban. A kivehető fogszabályzók előnye, hogy könnyen tisztíthatóak, és természetesen bármikor kivehetők a szájból, így nem nehezítik meg például az evést.
- Átlátszó, kivehető fogszabályozó
Ez a típus teljesen átlátszó, a fogakra nagyon szorosan illeszkedik, így szinte teljesen láthatatlan. A fogszabályozás időtartama alatt napi 20-22 órát ajánlott viselni, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy az étkezések és a fogmosások ideje alatt kivehető, de azonkívül folyamatosan érdemes hordani. Ezt a fajta fogszabályozási módszert általában kisebb eltérések korrigálásához szokták javasolni. - Éjszakai fogszabályzó
A kivehető, éjszakai fogszabályzót elsősorban gyerekek esetében alkalmazzák, amikor a fogak helyzete még nem állandó, s az állkapocscsont még nem érte el végleges méretét. A kivehető készülékkel könnyen szabályozni tudjuk a fogak növekedési irányát. Nevével ellentétben nappal is javasolt a használata, így látványos eredményt lehet vele elérni, a szabálytalanul növekvő fogakat szépen helyre lehet állítani 8 és 12 éves kor között.
Fogszabályozás felnőttkorban
Napjainkban szerencsére a fogszabályozás már nem csak a gyerekek és a tinédzserek számára lehetséges, hanem felnőttkorban is. Soha nem késő elkezdeni a kezelést, hiszen mind esztétikailag, mind pedig a fogak egészsége szempontjából fontos a fogszabályozás. Az esztétikai hátrányok mellett súlyos fogászati megbetegedésekhez is vezethet a fogak helytelen állása. A fogszabályozás menete felnőttkorban hosszabb időt vehet igénybe, hiszen a csontnövekedés és az állkapocs növekedése már befejeződött. A kezelést követően retenciós sín viselésére van szükség, hogy az elért eredményt megtartsuk.
Mikor van szüksége rögzített fogszabályzóra?
A kivehető fogszabályzót kis és közepes eltérésekhez használják, a nagyobb fogkorrekcióhoz általában rögzített fogszabályzóra van szükség. Az alábbi esetekben mindenképp a rögzített fogszabályzó a javasolt:
- ha a normális pozícióhoz képest a fog több, mint 20 fokkal elfordult, vagy ha több, mint 45 fokkal megdőlt
- ha a fogak közötti rés fogívenként meghaladja a 6 millimétert
- mélyharapás, nyitott harapás
A napjainkban alkalmazott fogszabályzó módszerek hatékonyak, a készülékek viselése viszonylag könnyen megszokhatók, mindenféle probléma nélkül alkalmazhatóak. Ideális esetben már gyermekkorban elkezdődik a fogak helyreállítása, azonban felnőttkorban sem késő belekezdeni a fogszabályzó kezelésbe, hiszen még ilyenkor is látványos és maradandó eredményeket lehet elérni a modern megoldásoknak köszönhetően.